Anne Sütü Neden Önemlidir?

0
145

Yaşam boyunca sağlıklı olmak pek çok koşula bağlıdır. Sağlığı korumak için, doğumla birlikte alınan ilk soluktaki, sevinçle atılan o ilk çığlıktaki, dünyaya yöneltilen o ilk bakıştaki dinginliği yaşam boyu sürdürebilmek için ne yapmalı?

Sağlam kalmanın temel koşulu hastalıklara karşı koymak yeteneğinin var olmasıdır. Çocuk olsun, büyük olsun herkes her gün kendini hasta edebilecek pek çok nedenle karşı karşıya gelmektedir. Ancak hastalık yapıcı etkenle karşılaşan herkes hastalanmamakta, içlerinden bazıları hastalığa yenik düşmektedir. Hastalan- mayanlar, hastalığa karşı direnme gücü olanlardır. Nedir bu direnme gücü? Nasıl kazanılır? Kişinin hastalığa karşı direncini oluşturan pek çok faktör vardır. Küçük bir çocuğun direncini meydana getiren, onu hastalıklardan koruyan bu faktörlerin başında yeterli ve dengeli beslenme ve aşılama gelir. Çocuk ile yeterli ve dengeli beslenme sözcükleri birleştirilince ortaya yeni ve tek bir sözcük çıkar: ANNE SÜTÜ

Anne Sütü

Anne Sütü

Yeni doğmuş bir bebeği beslemenin en doğal, en güzel, en yararlı ve en kolay yolu anne sütü vermektir.

Pek çok anne yüksek ücretlerle alman, hatta yurt dışından getirilen mamaların bebeği için daha yararlı olacağını sanır. Oysa tüm mamalar anne sütüne benzetilmeye çalışılmakta ve ona ne oranda benzetilebilirse o kadar değer kazanmaktadırlar. Bebek için en iyi, en mükemmel olan besin anne sütüdür.

Anne Sütünün Önemi ve Faydaları

  • Anne sütü içinde, bebeğin ihtiyacı olan tüm besin maddeleri yeterli oranda vardır.
  • Anne sütündeki besin maddeleri bebeğin bacaklarından daha iyi emilir.
  • Anne sütündeki besin maddeleri bebeğin erken ya da miadında doğmasına ve her annenin kendi bebeğinin büyüme hızına göre doğal olarak ayarlanmışlardır.
  • Anne sütü alanlarda ishal, kabızlık ve gaz sancıları daha az görülür.
  • Anne sütü içinde alerjik madde olmadığından inek sütü alan bebeklerde görülen alerjiler anne sütü alanlarda görülmez.
  • Anne sütü vücut sıcaklığındadır. Bu bir bebek için en uygun sıcaklıktır.
  • Anne sütü mikrop öldürücüdür. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebeklerde sindirim sistemi yolu ile giren mikroplar hastalık yapamaz.
  • Anne sütü annenin aşılarını ve hastalıklara karsı geliştirdiği direnç maddelerini yavrusuna geçirmesini sağlar.
  • Bebeğini emziren annelerde meme kanseri daha az görülmektedir. Doğum sonu kanamaları da daha az olmaktadır.
  • Emziren anneler hamilelik sırasında aldıkları kiloları daha kolay ve kısa sürede verirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here