Depresyon Belirtileri ve Tedavisi

0
1616

Depresyon Belirtileri

Yaşantımız boyunca işler her zaman yolunca gitmeyebilir. Zaman zaman sorunlar yaşadığımız, aynı şeyleri yapmaktan zevk almadığımız, hayatın anlamını sorguladığımız ve kendimizi yalnız hissettiğimiz anlar elbette olabiliyor. Hayatımız da farklı evreler bulunmakta ve insan hayatı belirli evrelerden oluşmaktadır. Bu evrelerin etkilerinden bir tanesi de yalnızlık ve bunalım, yani depresyon dönemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu dönemde yakın çevrenizden arkadaşlarınızı teker teker kaybettiğinizi fark ediyor ve bir süre sona kendi içinize kapanmayı tercih ediyorsunuz. Bu yalnızlığın sonucu depresyon diyebiliriz. Depresyon belirtilerine ve tedavi şekillerine dilerseniz hep birlikte göz atalım.


Depresyon Belirtileri

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Her geçen gün biraz daha yalnızlaşıyor ve senaryolar yazmaya başlıyorsanız depresyon sürecine ilk adımı atmış olduğunuzu söylemek mümkün. İnsanlarla konuşmak yerine farklı düşünceler ile kendinizi eve kapatmayı tercih ediyorsanız yine depresyon döneminin başladığı belirtmek gerekiyor. Depresyonun belirtileri genellikle hemen ortaya çıkmaz ve diğer sağlık sorunlarıyla benzerlik gösterebilir. İş hayatınız ya da okulunuz devam ederken bile depresyon yaşayabilirsiniz. Günlük hayatta yaptığınız hiçbir şeyden hoşnut olmama, kendini başarısız hissetme, iştahsızlık veya tam tersi aşırı yemek yeme ihtiyacı duyma, yaşama isteğinin azalması, hiç kimseyle konuşmak istememe, hobilerinden bile artık zevk almama, sürekli tehlike hissetme, panik durumları vb. birçok şekilde depresyonun belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Depresyon Belirtileri

Depresyon Tedavi Şekilleri Nelerdir?

En net belirtilerden bir tanesi de kişinin kendi üzerinde yaptığı değişiklikler olarak karşımıza çıkıyor. Hanımlar özellikle saçları ile oynamayı yani kuaförü tercih ederken, erkekler de gereksiz alışveriş yaparak bir şekilde bu dönemden kurtulmayı tercih eder. Ancak, asıl tedavi yönteminin psikolojik destek olduğunu sizler de biliyorsunuz. Uzman doktor tedavisi bu aşamada büyük önem taşıyor ve gerçekten bu konuda uzman olan doktorlar sayesinde kısa süre içinde sizler de bu dönemden en iyi şekilde kurtulabiliyorsunuz. Eğer depresyon henüz başlangıç evresideyse tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi yer almıyor. Fakat ilerlemiş bir rahatsızlığa sahipseniz bu aşamada sakinleştirici ve rahatlatıcı sinir ilaçları tercih edilebiliyor.

Depresyon Belirtileri

Bununla birlikte arkadaşlarınız ile bol bol vakit geçirmeniz de yine en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmalarda depresyona giren bir kişi herkesten kendini soyutlamış ve bir daha sosyal bir hayat yaşayamıyorsa, insanlarla olan iletişiminde bir türlü başarılı olamıyorsa, bu durumda evinde şirin bir köpek besleyerek depresyondan çıkabiliyor. Köpeklerin insanlara verdiği dostluk ve şevkat sayesinde depresyondan daha hızlı kurtuldukları görülmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here